مطالعه اثر معضلات نمایندگی جریان وجوه نقد آزاد بر ارتباط ارزشی عایدی هر سهم دفتری

قسمتی از متن پایان نامه :

حاکمیت شرکتی[1] راه حلی برای معضلات ناشی از روابط نمایندگی

زیربنای حاکمیت شرکتی مبتنی بر تئوری نمایندگی[2]می باشد که مجموعه­ای از قراردادها مابین ریسک­پذیران (یعنی سهامداران) و مدیران بنگاه­های اقتصادی می­باشد. به عبارت بهتر تأمین بازده مطلوب و ارزش ماندگار برای بنگاه اقتصادی از وظایف مدیران و پرداخت پاداش و حق­الزحمه از تعهدات سهامداران می­باشد. در واقع زیربنای مذکور مبتنی بر یک دیدگاه محدود از تئوری نمایندگی می­باشد در صورتی که در دیدگاهی گسترده­تر علاوه بر سهامداران، طیف وسیعی از ذینفعان مانند هیأت مدیره، مدیران ارشد اجرایی، کارکنان، فروشندگان، مشتریان، حسابرسان، حسابداران،
تحلیل­گران مالی، کارگزاران بورس، بانکداران و اعتباردهندگان، نهادهای اجتماعی، وکلای حقوقی، قضات و جامعه را در بر می­گیرد.

همچنین تعاریف گسترده­تر از حاکمیت شرکتی بیانگر این موضوع می باشد که شرکت­ها در برابر کل جامعه؛ نسل­های آینده و منابع طبیعی (محیط­زیست) مسئولیت دارند. در این دیدگاه، سیستم حاکمیت شرکتی در حقیقت موانع و اهرم­های تعادل­های درون­سازمانی و برون­سازمانی برای شرکت­هاست که تضمین می­کند آنها مسئولیت خود را نسبت به تمام ذینفعان انجام دهند و در تمام زمینه­های فعالیت تجاری، به صورت مسئولانه اقدام کنند.

حاکمیت شرکتی در صدد ارتقای انصاف، شفافیت و پاسخگویی در بنگاه اقتصادی می­باشد. عملکرد مالی شرکت­ها با اعمال حق حاکمیت شرکتی آنها ارتباط مستقیمی دارد و مدیران بهتر، موجب حاکمیت شرکتی مؤثرتر شده و به ذینفعان خود توجه می­کنند، و در نهایت بازده مالی بیشتری را تولید می­کنند.

در این بین مانند انتظارات از مدیران عبارت می باشد از توان ایجاد رشد، بازپرداخت به موقع تعهدات، ایجاد ارزش برای سهامداران، کارگروهی مدیریت و کنترل ریسک، ارتباط با محیط پیرامون و پیشبرد اهداف می­باشد. شکل برخورد مدیران و بهره گیری متهورانه از بدهی­ها موجب افزایش
بهره­وری و ارزش بازار شرکت می­گردد زیرا که هزینه بهره وام و اعتبارات دریافتی موجب کاهش مالیات می­گردد در صورتی که سود سهام این چنین نیست، پس تعادل بین تأمین مالی از طریق محدودیت در تقسیم سود (با در نظر گرفتن سودهای سهام ممتاز) و تأمین مالی از طریق بدهی در ارزش­آفرینی بنگاه حایز اهمیت می باشد.

 

 1-8-2 طیف تعاریف حاکمیت شرکتی

مطالعه متون متعدد و ادبیات موجود نشان می­دهد که هیچ تعریف مورد توافقی در مورد حاکمیت شرکتی وجود ندارد. تفاوت­های چشم­گیری در تعریف براساس کشور موردنظر هست. حتی در آمریکا یا انگلستان نیز رسیدن به تعریف واحد کار چندان آسانی نبوده می باشد. تعاریف مختلفی از حاکمیت شرکتی هست، از تعاریف محدود و متمرکز بر شرکت­ها و سهامداران آنها گرفته تا تعاریف جامع و در بر گیرنده جهت پاسخگویی شرکت­ها در قبال گروه کثیری از سهامداران، افراد یا ذینفعان.

تعریف­های موجود از حاکمیت شرکتی در یک طیف وسیع قرار می­گیرند. دیدگاه­های محدود در یک سو و دیدگاه­های گسترده در سوی دیگر طیف قرار دارند. در دیدگاه­های محدود، حاکمیت شرکتی به ارتباط شرکت و سهامداران محدود می­گردد. این، الگویی قدیمی می باشد که در قالب نظریه نمایندگی اظهار می­گردد. در آن سوی طیف، حاکمیت شرکتی را می­توان به صورت شبکه­ای از روابط در نظر گرفت که نه تنها میان شرکت­ها و مالکان آنها (سهامداران) بلکه میان شرکت و تعداد زیادی از ذینفعان مانند کارکنان، مشتریان، فروشندگان، دارندگان اوراق قرضه و… هست. چنین دیدگاهی در قالب نظریه ذینفعان دیده می­گردد.

تعریف­های محدود، متمرکز بر قابلیت­های سیستم قانونی یک کشور برای حفظ حقوق سهامداران اقلیت می باشد.

طبق نظریه پارکینسون[3] (1994) تعاریف محدود اساساً برای مقایسه میان کشوری مناسب هستند و قوانین هر کشور تأثیر تعیین­کننده­ای در سیستم حاکمیت شرکتی دارد.

تعاریف گسترده­تر حاکمیت شرکتی در سطح پاسخگویی وسیع­تری نسبت به سهامداران و دیگر ذینفعان تأکید دارند. تعریف­های تری­گر[4] (1984)  مگینسون[5] (1994) و رابرت مانکز و نل مینو که به گروه بیشتری از ذینفعان تأکید دارند، از مقبولیت بیشتری نزد صاحبنظران برخوردارند، تعریف­های گسترده­تر نشان می­دهند که شرکت­ها در برابر کل جامعه، نسل­های آینده و منابع طبیعی (محیط­زیست) مسئولیت دارند.

 

[1]– Corporate Governance

[2]– Firm Theory

[3]– Parkinson, 1994.

[4]– Tricker, 1984.

[5]– Megginson, 1994.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

سوالات یا اهداف پایان نامه :

الف): آیا عایدی هر سهم با قیمت هر سهم ارتباط دارد؟

ب): آیا ارزش دفتری حق مالی هر سهم با قیمت هر سهم ارتباط دارد؟

ج): آیا معضلات نمایندگی جریان وجوه نقد آزاد ارتباط بین عایدی هر سهم و قیمت هر سهم را ضعیف می نماید؟

د) : آیا معضلات نمایندگی جریان وجوه نقد آزاد ارتباط ارزش دفتری حق مالی و قیمت هر سهم را ضعیف می نماید؟

 

پایان نامه مطالعه اثر معضلات نمایندگی جریان وجوه نقد آزاد بر ارتباط ارزشی عایدی هر سهم دفتری

پایان نامه مطالعه اثر معضلات نمایندگی جریان وجوه نقد آزاد بر ارتباط ارزشی عایدی هر سهم دفتری

پایان نامه - تز - رشته حسابداری